Zabudowa busów

Co wyróżnia dobrą zabudowę busa osobowego?

Busy to pojazdy osobowe lub dostawcze, których masa całkowita nie przekracza 3500 kilogramów. Prowadzenie busa, który spełnia ten wymóg, a dodatkowo pozwala na przewóz maksymalnie 9 osób, nie wymaga dodatkowych uprawnień. Do kierowania busem, który posiada od 10 do 17 miejsc, trzeba posiadać prawo jazdy kategorii D1, a większy pojazd może prowadzić tylko kierowca, który dysponuje uprawnieniami kategorii D.

Zabudowa busów osobowych — jak wykonać?

Zabudowa busówNiezbędne jest także ukończenie dodatkowego kursu związanego z przewozem osób. Do przewozu pasażerów można przystosować standardowego busa, który pierwotnie miał przewozić towary. Wówczas wykonuje się zabudowę, której głównym materiałem jest sklejka drewniana. Wykorzystuje się ją do zabezpieczenia ścian i podłogi pojazdu. Na sklejkę przykleja się elementy tapicerowane, co poprawia wygląd pojazdu, zwiększa komfort termiczny oraz izolację akustyczną podczas przejazdu. Tylna część pojazdu zostaje przystosowana do przewozu bagaży. Podłogę zabezpiecza się matą antypoślizgową. Część ładunkowa przeznaczona na bagaż może zostać całkowicie lub częściowo odizolowana od przedziału pasażerskiego. Oprócz podłogi, ścian i sufitu tapicerką wykłada się także słupki. Fotele mogą zostać wyposażone w podkładki oraz uchwyty na kubki wykonane z tworzywa sztucznego. Profesjonalna zabudowa busów osobowych krok po kroku wykonywana jest przez autoryzowane serwisy oraz wyspecjalizowane warsztaty. Montaż dodatkowego oświetlenia wymaga poważnej ingerencji w instalację elektryczną pojazdu.

Zabudowa busów W pojazdach, które przeznaczone są do przewozu międzymiastowego, często montuje się także kamery monitoringu wewnętrznego. W przypadku pojazdów, które posiadają większy luk bagażowy, możliwy jest montaż dodatkowych listew z uchwytami, które ułatwiają zabezpieczenie przewożonych narzędzi. Ogrzewanie może być niezależne od pracy silnika, podobnie jak ma to miejsce w autach ciężarowych. Ściany i sufit wykłada się sklejką, która pokryta jest pokryta laminatem lub tapicerowana. Materiał na siedziskach jest prosty w czyszczeniu. Przedział pasażerski posiada przeszklenie, które pokryte jest folią zaciemniającą. Wejście do pojazdu może odbywać się przez drzwi przesuwne lub te po stronie pasażera. Przy wejściu montuje się dodatkowy uchwyt. Fotele dla pasażerów pozwalają na regulację pochylenia i zagłówków oraz korzystanie z pasów bezpieczeństwa. Przedział dla kierowcy może być odgrodzony lub połączony z częścią dla pasażerów. Na słupkach bocznych umieszcza się wieszaki ubraniowe, a na ścianach bocznych awaryjne wybijaki do szyb.

Modernizację busa do przewozu osób można zlecić odpowiednim firmom. Taki projekt powinien obejmować wszelkie udogodnienia w kwestii wyposażenia, tak by zapewnić wygodę w transporcie. Przy wyborze profesjonalnego serwisu należy zwrócić uwagę na doświadczenie i, w przypadku możliwości, przejrzeć portfolio ze zdjęciami realizacji.