Waga najazdowa

Budowa nowoczesnych wag samochodowych

Pomiar wagowy pojazdów jest konieczny na przykład wtedy, kiedy musimy poznać wagę załadunku. Dotychczas wśród typów wag samochodowych wymieniało się wagi mechaniczne, elektroniczne oraz elektroniczno-mechaniczne.

Wybór wagi samochodowej

Waga najazdowaTe mechaniczne powoli odchodzą w niepamięć, gdyż teraz w wielu sferach przemysłu stosuje się nowoczesne technologie, które pozwalają na proste wykonanie dokładnych pomiarów. Nowe wagi samochodowe najazdowe proponowane przez producentów cechują się między innymi wytrzymałością oraz trwałością. Przed montażem wagi konieczne jest zbudowanie odpowiednich fundamentów – najczęściej, zamiast wylewania podłoża, stosuje się prefabrykowany fundament, który może być zakopany w gruncie lub też wyniesiony. Pomost wagi to najczęściej konstrukcja stalowa – wśród zalet wymienia się między innymi możliwość łatwego montażu lub demontażu. W zależności od potrzeb, możemy zdecydować się na pomost jedno-, dwu-, trzy- lub czteroplatformowy. Czujniki tensometryczne, których zadaniem jest przeprowadzenie pomiarów, umieszczane są na markach dystansowych, które mocuje się do podłoża stalowymi kotwami. Pomosty mogą mieć różną nośność – te najmniejsze pozwalają na zważenie 10-tonowego pojazdu, zaś te największe sprawdzą się nawet przy 60 t nośności.

Wagi samochodowePomosty wagowe proponowane przez sprawdzonych producentów są malowane farbami antykorozyjnymi, dzięki czemu podjazd staje się odporny na negatywne działanie czynników atmosferycznych. Dodatkową zaletą jest niski koszt prac budowlanych. Montaż takiej wagi przebiega w kilku prostych etapach. To przygotowanie podłoża, położenie pomostu oraz podłączenie wagi do sieci. Oprócz wspomnianych wcześniej czujników tensometrycznych, waga do prawidłowego działania potrzebuje też miernika wagowego – to panel, którego działanie opiera się na programie wagowym. Oprogramowanie pozwala na przeprowadzanie ważenia pojedynczego, podwójnego, jak i wielokrotnego, ponadto wśród funkcji wymienia się generowanie raportów czy pogląd listy ważeń. Miernik wagowy może być podłączony do dodatkowego, wielkogabarytowego wyświetlacza, który ułatwi odczytywanie wyników, a także do komputera oraz drukarki. Wśród wyposażenia wymienia się też sygnalizację świetlną, szlabany oraz czujniki ruchu.

Producenci proponują również czytniki kart transponderowych – dzięki nim korzystanie z wagi staje się całkowicie zautomatyzowane. Wystarczy, że kierowca przyłoży do czytnika swoją kartę, a wówczas waga automatycznie przeprowadza pomiar, który zostaje zarejestrowany w programie.