Co powinien wiedzieć zdający na prawo jazdy?

Zdecydowana większość ludzi pragnie jak najszybciej zdobyć uprawnienia do kierowania samochodami osobowymi. Niektórym trudno wyobrazić sobie dorosłe życie bez auta, dlatego chcą zapisać się na kurs jeszcze przed ukończeniem osiemnastego roku życia. W większych miejscowościach czy miastach wojewódzkich oferta placówek zajmujących się szkoleniem kursantów jest tak duża, że trudno zdecydować się na jakikolwiek ośrodek. Co każdy przyszły kierowca powinien brać pod uwagę podczas wybierania szkoły jazdy?

Jak przygotować się do nauki jazdy?

Przede wszystkim warto zapoznać się z informacjami dostępnymi w internecie. Po pierwsze powinniśmy sprawdzić, czy taka szkoła działa legalnie i prowadzi wszystkie swoje zajęcia zgodnie z prawem. Pomóc w tym może chociażby spis czy wykaz przedsiębiorstw prowadzących taką działalność zatwierdzony przez burmistrza lub prezydenta miasta. Dzięki temu sprawdzimy zakres usług, poznamy NIP oraz numer ewidencyjny. Co więcej, wiele stron tematycznych prowadzi swoje rankingi Ośrodków Szkolenia Kursantów, dzięki którym możemy się zorientować, jaką pozycję mają na rynku. Nie zaszkodzi także zapoznać się z opiniami byłych kursantów na mediach społecznościowych placówki lub forach dyskusyjnych. Oczywiście ważna jest także cena, dlatego jeśli interesuje nas przykładowo kurs jazdy w Gdańsku, dobrze byłoby porównać koszt kursu prawa jazdy kilku różnych ośrodków na terenie miasta lub dzielnicy.

Na co szczególnie powinno zwracać się uwagę? Przede wszystkim na to, co zawiera się w cenie kursu i czy obejmuje wszystkie zajęcia i szkolenia, które musi przebyć kursant, aby przystąpić do egzaminu zgodnie z prawem. Najlepiej byłoby, gdyby w tej opłacie mieściły się też potrzebne książki i materiały edukacyjne w formie drukowanej lub elektronicznej. Poza tym ogromne znaczenie będzie miało też doświadczenie prowadzących zajęcia oraz instruktorów. Powinni być specjalistami w swoich dziedzinach i objaśniać zagadnienia w przyjazny uczestnikowi sposób. Warto zorientować się, jak wyglądają sale wykładowe ośrodka, zanim się do niego zapiszemy. Najlepiej, gdyby były wyposażone w odpowiednie systemy audiowizualne oraz nagłośnienie, tak aby naukę realizować przy wsparciu nowoczesnych udogodnień. Niemałe znaczenie ma także marka i stan samochodów, z których kursant będzie korzystał w czasie przygotowań.

Nie należy podejmować decyzji o wyborze Ośrodka Szkolenia Kursantów pochopnie, ponieważ profesjonalizm placówki będzie miał duży wpływ na to, jak ostatecznie przebiegnie egzamin na prawo jazdy i czy uczestnik kursu będzie sprawnym i bezpiecznym kierowcą. Trzeba dowiedzieć się, czy szkoła jazdy spełnia wszystkie wymogi prawne, jest zarejestrowana w urzędzie, oraz czy zajmuje wysokie miejsce w rankingach. Dobrze jest także zorientować się, co zapewnia nam ośrodek w cenie kursu, jakim zapleczem może się on pochwalić oraz jak oceniani są wybrani instruktorzy.