szrot

Czy opłaca się kupować części na szrocie?

Firmy zajmujące się skupem samochodów używanych, a najczęściej uszkodzonych, opierają swoje zarobki na częściach, które uda im się wyciągnąć z pojazdu. Zazwyczaj auta trafiają do skupu z myślą o ich późniejszym zezłomowaniu, przez co właściciele często decydują się samodzielnie usunąć podzespoły i zamienić je na coś niesprawnego.

Szrot na stare auta

szrot Niemniej jednak, komponenty takie jak silnik, skrzynia biegów czy sama karoseria z reguły wystarczą, by firmom opłacało się kupić samochód, a następnie go zezłomować. Jednak czy potencjalni klienci takich szrotów mogą liczyć na dobre części używane? Jest wiele powodów, dla których warto udać się na szrot po części do swojego samochodu. Zazwyczaj komponenty można znaleźć w bardzo dobrym stanie, a przy tym w dość niedrogiej cenie. Co więcej, wielu producentów podzespołów kompletuje je ze sobą, przez co zamawiając oryginalne części, często można otrzymać również elementy, które nie wymagały naprawy, lecz były w cenie zakupu. To kolejny powód, dla którego warto kupować części ze szrotów, gdyż w wielu przypadkach pracownicy skupów są w stanie tak rozdzielić komponenty, że klient będzie w stanie dostać każdy pożądany element pojazdu.

szrot Decydując się na zakup części używanych ze szrotu, warto mieć jednak na uwadze, jak sprawdzać ich jakość. W przypadku karoserii powinno się porównać kod lakieru, natomiast zakupując fotele, należałoby sprawdzić, czy nie pochodzą one z angielskich samochodów, gdyż w takim przypadku kierowca nie będzie miał możliwości podwyższenia fotela. Kontrola sprawności silnika jest problematyczna, gdyż to, czy działa, okaże się dopiero po zamontowaniu. Dlatego ważne, by na ten komponent postarać się o gwarancję. Praktycznie każdą część samochodu można kupić w sposób bezpieczny, przez co nie ma powodów do obaw, że zakupiony komponent będzie wadliwy już w momencie jego zamontowania. Podzespoły można kupić na niemalże każdym szrocie, jednak szczególnie polecany jest dobry szrot w Poznaniu, gdyż przyciąga klientów szerokim wyborem części do niemalże każdego pojazdu. Jest wiele części, które opłaca się kupować wyłącznie na szrocie, gdyż oryginalne moduły nie są możliwe do zdobycia lub ich cena jest zbyt wysoka.

Warto wybierać skupy aut, które na zakupione przez klienta komponenty nakładają gwarancję. Z reguły nie jest ona dłuższa niż kilka tygodni, jednak ma to kluczowe znaczenie w przypadku części, których nie można sprawdzić na miejscu. Daje to sporą przewagę szrotom nad zakupami części używanych od osób prywatnych.