Czym jest Rajd Polski Historyczny?

Rajd Polski Historyczny to impreza sportowa zapoczątkowana w 2012 r., która nawiązuje do tradycji pierwszych Rajdów Polski z pierwszej połowy XX wieku, natomiast formułą przypomina Rallye Monte Carlo Historique, to znaczy polega na jeździe na regularność.

Jazda na regularność oznacza przejazd konkretnego, wyznaczonego odcinka z określoną prędkością średnią. Trasy rajdu obejmują dawne trasy Rajdów Polski. Pierwsza edycja objęła swoim zasięgiem województwo małopolskie i województwo śląskie, z bazą rajdu mieszczącą się w Krakowie. Podobnie było z drugą i trzecią edycją, natomiast edycja z 2015 r. startowała na trasach Małopolski, z bazą w Wieliczce. Był on również eliminacjami FIA (Międzynarodowej Federacji Samochodowej) dla  Trophy for Historic Regularity Rallies.

Ostatnią edycję wygrali jadący Porsche 911 Monte Marcin i Mateusz Stryczakowie. Było to ich drugie zwycięstwo w tych zawodach. Trasa rajdu, podzielonego na trzy etapy, liczyła ok. 800 km, z czego na 408 przeprowadzono 17 testów na regularność.

W Rajdzie Polski Historycznym mogą brać pojazdy wyprodukowane w latach 1946-1983. Gwarantuje to, że widzowie i fani starych samochodów będą mogli nacieszyć się widokiem zabytkowych, doskonale utrzymanych aut.

Marcin i Mateusz Stryczakowie, Porsche 911 Monte

zdjęcie ze strony RPH – zwycięzcy czwartej edycji rajdu