turbosprężarki do maszyn rolniczych

Etapy naprawy turbosprężarki

Roboty w gospodarstwie rolnym nie ustają o żadnej z pór roku – rolnicy wciąż mają mnóstwo pracy, dlatego zależy im, aby ich działania były jak najbardziej efektywne, dzięki czemu mogliby oszczędzić trochę czasu. Z pewnością zbiory zboża potrwają krócej, jeżeli wykorzystywany kombajn będzie naprawdę szybki i wydajny.

Regeneracja zamiast kupna nowego sprzętu

turbosprężarki do maszyn rolniczych Można zastanawiać się więc – w jaki sposób zwiększyć obroty silnika, a tym samym zyskać większą moc? Pozwalają na to oczywiście turbosprężarki, czyli urządzenia oparte na turbinie i sprężarce umieszczonych na wspólnym wale. Posiadają one wiele zalet, dlatego stają się podstawowym wyposażeniem nowoczesnych maszyn rolniczych. Niestety, jak każdy inny podzespół, i turbosprężarka może ulec uszkodzeniu lub po prostu zużyciu. Jeżeli odczujemy więc, że nasza maszyna rolnicza zaczęła wydzielać zwiększoną ilość czarnego dymu, nastąpił spadek mocy lub też silnik zaczyna wymagać większej niż wcześniej ilości oleju – może to oznaczać, że konieczna będzie regeneracja turbosprężarki do maszyn rolniczych. Jak widać, nie jest niezbędny zakup nowego urządzenia, gdyż wystarczy poddać naprawie obecne. Jakie czynności mogą być wykonywane podczas regeneracji turbosprężarki do maszyn rolniczych?

turbosprężarki do maszyn rolniczych Oczywiście wszystko zależy od tego, która z części uległa zużyciu – dowiemy się tego podczas przeglądu technicznego. Najczęściej jednak wykonuje się wymianę blaszki termicznej, talerzyka, wirnika z wałkiem czy koła kompresji. Przyjrzyjmy się jednak po kolei każdemu z etapów procesu regeneracji turbosprężarki do maszyn rolniczych. Wspomniany przegląd techniczny powinien być poprzedzony demontażem turbosprężarki z maszyny rolniczej, a także dokładnym wyczyszczeniem wszystkich elementów urządzenia. Podczas przeglądu technicznego wykorzystuje się między innymi badanie metrologiczne, które polega na pomiarach geometrycznych. Po określeniu zużycia poszczególnych podzespołów, możemy przystąpić do wymiany części, które tego potrzebują… Następnie zespół wirujący powinien być poddany wstępnemu wyważeniu na niskich obrotach. Po montażu do rdzenia turbosprężarki należy przeprowadzić wyważanie właściwe – tutaj wykorzystujemy już obroty do 200 000 na minutę.

Po tym etapie turbosprężarka gotowa jest do ponownego montażu w maszynie – przy tym zadaniu pamiętajmy także o sprawdzeniu łożysk i uszczelek, a także o regulacji systemu geometrii zmiennej. Prawidłowo przeprowadzona regeneracja turbosprężarki do maszyn rolniczych sprawia, że urządzenie odzyskuje swoje wcześniejsze, wysokie możliwości pracy.