nauka jazdy

Kategorie prawa jazdy i nauka

Każda szanująca się szkoła jazdy prowadzi szkolenia przygotowujące do egzaminu państwowego w którym możemy uzyskać prawo jazdy kategorii B. Jednak nauka jazdy nie opiera się tylko i wyłącznie na jednej kategorii. Powinniśmy poznać jej różne kategorie. Pierwszą z nich jest kategoria A prawa jazdy, która uprawnia do kierowania motocyklem oraz motocyklem z przyczepą motocyklową o masie nieprzekraczającej masy własnej motocykla i 100 kg.

Nauka jazdy na konkretne kategorie

nauka jazdyWymagany wiek do uzyskania kategorii A to 24 lata, do prowadzenia motocykli trójkołowych o mocy przekraczającej 15 kW konieczne jest ukończenie 21 roku życia a gdy osoba posiada prawo jazdy kategorii A2 co najmniej od 2 lat to minimalny wiek zniża się do ukończenia 20 lat przez przyszłego kierowcę. Najbardziej znana jest kategoria B prawa jazdy, dzięki niej możemy prowadzić pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, dopuszczalna jest wersja samochodu z lekką przyczepką. Kategoria B uprawnia również do posługiwania się ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym. Kolejną kategorią jest mniej znana kategoria C prawa jazdy, która uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t. Osoba ubiegająca się o prawo jazdy kat. C, musi mieć ukończone 21 lat i posiadać prawo jazdy kategorii B. Kategoria D prawa jazdy zezwala nam kierowanie autobusem, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym. Ważnym warunkiem otrzymania tej kategorii prawa jazdy jest to, że osoba ubiegająca się musi mieć ukończone 24 lata oraz posiadać już uprawnienia kategorii B.

Bardzo często spotykamy również kategorie łączone – B+E, C + E czy D + E, kategoria E odnosi się do przyczepki i tak w przypadku kategorii B + E dokument uprawnia do kierowania zespołem pojazdów składającym się z pojazdu określonego w kategorii B oraz przyczepy, której rzeczywista masa całkowita nie przekracza rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego. Zespół pojazdów nie może składać się z więcej niż trzech pojazdów.