Najbardziej niebezpieczny wyścig świata: Isle of Man TT

Isle of Man Tourist Trophy, Isle of Man TT albo po prostu TT to jeden z najstarszych i najbardziej niebezpiecznych wyścigów motocyklowych świata. Rozgrywany jest od 1907 r. na Isle of Man, wyspie po brytyjskim panowaniem, której cechą charakterystyczną jest… brak ograniczeń prędkości na drogach publicznych.

motocyklistaTT odbywa się nie na zamkniętym torze, a na ulicach wyspy, które w czasie wyścigu zamknięte są dla normalnego ruchu. Zwykła nawierzchnia, otoczenie domów, ścian, murków, płotów, krawężników, latarni i innych przeszkód sprawia, że zawodnicy do perfekcji muszą opanować całą trasę. W czasie 96 edycji Isle of Man TT (wyścig nie odbywał się tylko w czasie II wojny światowej i w roku 2001, z powodu… choroby szalonych krów) życie straciło ponad dwustu czterdziestu zawodników, zdarzyło się, że w jednym wyścigu zginęło aż sześciu (1970 r.), ale pomimo tego nie traci on na popularności.

Zawodników przyciąga adrenalina i chęć pokonania własnego rekordu, nie odstrasza ich nawet bardzo realne widmo śmierci. Na tej trasie wystarczy jeden błąd, a mieszkańcy wyspy z pewnością są w stanie pokazać w okolicy ślady po nieszczęśliwych wypadkach. Ryzyko jest ogromne nie tylko z powodu rodzaju trasy, ale także prędkości, która wynosi średnio nawet powyżej 200 km/h. Wystarczy wyobrazić sobie taką prędkość w czasie jazdy samochodem przez małą wioskę – dokładnie tak wygląda to w czasie wyścigu na Isle of Man, ale w przypadku zderzenia zawodnicy nie posiadają nawet tej ochrony, jaką może zapewnić samochód.

Rekordzistą pod względem ilości zwycięstw jest Joey Dunlop, ktory wygrał wyścig 26 razy. W czołówce rankingu jest też John McGuinness, który zwyciężył 22 razy, ustanowił też rekord czasu jednego okrążenia – 60 km z czasem 17:12,40, ze średnią prędkością 211,75km/h. Natomiast rekord prędkości, 330 km/h, ustanowił Bruce Anstey.

Polacy nie posiadają długiej historii startów w Isle of Man TT, wyścig w naszym kraju nie jest nawet powszechnie znany. Pierwszym Polakiem, który wziął w nim udział, był Piotr Betlej.

 

Isle of Man

mapa Isle of Man – źródło zdjęcia