Najstarszy wyścig świata

Choć najstarszy dowcip motoryzacyjny głosi, że pierwszy wyścig samochodów odbył się wtedy, gdy wyprodukowano drugie auto, to za faktyczną datę początku wyścigów można uznać zupełnie inny rok. Jest to rok 1911, w którym po raz pierwszy odbył się rajd Monte Carlo, zorganizowany przez księcia Alberta I najstarszy cyklicznie odbywany rajd na świecie. Ciekawostka: drugi w kolejności wieku jest starszy o 10 lat Rajd Polski.

Oficjalna i pełna nazwa rajdu to Rallye Automobile Monte Carlo. Jego organizatorem jest Automobile Club de Monaco, a trasa wiedzie przez Monako i Francję, przez górskie, trudne drogi, czasem pogarszane przez samych kibiców, którzy potrafią… przynieść śnieg na drogi, żeby było ciekawiej.

Rajd Monte Carlo uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów na świecie. Znany jest także z innego powodu, po części wspomnianego już wyżej: bardzo trudnych warunków, szczególnie na odcinkach specjalnych, gdzie różnica kilkunastu metrów to czasem różnica między suchym asfaltem a śniegiem i lodem. Stąd nietypowy dobór ogumienia, jak slicki (gładkie opony, chętnie wybierane w wyścigach) i opony z kolcami. Normą jest także wożenie ze sobą dwóch kół zapasowych.

Najwięcej, bo aż siedem zwycięstw odniósł francuski kierowca rajdowy i wyścigowy Sébastien Loeb, jeden z najbardziej utalentowanych i utytułowanych kierowców rajdowych w dziejach tego sportu.

Monte Carlo, Monaco

samochód rajdowy