tir

Niezbędne wyposażenie każdego przewoźnika

Jak sami dobrze wiemy są pewne zawody do których wykonywania niezbędne są konkretnie wyposażone pojazdy. Jednym z takich zawodów jest zawód przewoźnika zwanego też tirowce, (ze względu na pojazd jakim jeździ).

Co powinien mieć każdy przewoźnik?

tirPonieważ jest to praca wymagająca stosownych umiejętności i zezwoleń a także odpowiednio wyposażonego pojazdu. Każdy kierowca tira bądź też podobnego dużego pojazdy musi posiadać w swoim pojeździe tachograf. Tachograf jest urządzeniem pomiarowym. Łączy ono funkcje zarówno prędkościomierza jak i zegara. Tachograf rejestruje w funkcji czasu następujące rzeczy: przejechaną drogę, chwilową prędkość pojazdy a także takie rzeczy jak aktywność kierowcy za kierownicą. Może to być zarówno okres pracy kierowcy, jego odpoczynku ale także czas jego dyżuru przy pojeździe. Niektóre, zazwyczaj nowocześniejsze tachografy rejestrują także obrotowy silnika. Tachograf ma za zadanie zadbać zarówno o bezpieczeństwo samego przewoźnika jak i osób w jego otoczeniu. Jak sami dobrze wiemy zmęczeni kierowcy są zagrożeniem na drogach dlatego też kontrolowanie czasu ich pracy jest bardzo ważne. Czas pracy kierowców autobusów, tirów, samochodów dostawczych i innych pojazdów. Maksymalny czas, kiedy to kierowca może prowadzić pojazd wynosi 9 godzin w ciągu całego dnia roboczego. Na terenie Unii Europejskiej tachografy zostały uznane za obowiązkowe 20 grudnia 1985 roku podobnie jak wyposażenie adr i pasy transportowe do przewozu ładunków. Należy pamiętać by zawsze mieć świeży papier do tachografu.

Jest to ważne, ponieważ w przypadku kontroli możemy otrzymać spory mandat a nawet zakaz prowadzenia pojazdów danego typu. Pamiętajmy o tym siadając za kierownicę – wyjdzie nam to tylko na dobre i oszczędzimy niepotrzebne wydatki.