Po górach, dolinach, czyli rajd Akropolu

Rajd Grecji, którego dawna i bardziej lubiana nazwa to rajd Akropolu (gr. Ράλλυ Ακρόπολις) to jeden z najtrudniejszych wyścigów. Odbywa się na górzystym, pełnym pyłu i skał górskim terenie dookoła Aten w czasie gorącego greckiego lata – przeważnie w czerwcu. Upały (temperatura w kokpicie sięga nawet 50 stopni Celsjusza) i duszący pył mają na kierowców równie duży wpływ co trudny, surowy i pełen zakosów teren, który nie wybacza błędów.

Rajd organizowany jest przez klub ELPA, a jego pierwsza edycja miała miejsce w 1951 r., co daje mu również ważne miejsce na mapie najstarszych rajdów na świecie. Od 1973 r. rajd jest eliminacją Rajdowych Mistrzostw Świata. Od 2005 r., poza odcinkami specjalnymi, pojawiły się również odcinki superspecjalne, które w pierwszych dwóch latach rozgrywano na Stadionie Olimpijskim w Atenach.

W październiku 2015 r. odbyła się 61. edycja Rajdu Akropol. Organizatorzy ze względów bezpieczeństwa z powodu złej pogody odwołali ostatnią pętlę, dzięki czemu Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran zyskali tytuły mistrzów Europy. Ostatnim Polakiem, który go uzyskał, był Krzysztof Hołowczyc w 1997 r.

Ateny na tle gór

droga