Poprawa bezpieczeństwa na drogach

Przed rozpoczęciem budowy ulicy, należy wykonać jej projekt – w nim powinniśmy uwzględnić to, czy na drodze znajdą się zakręty lub skrzyżowania, które mogą być niebezpieczne i tym samym, będą prowadzić do kolizji.

Co dają kierowcom lustra drogowe?

lustro drogoweJeśli tak – trzeba od razu pomyśleć o urządzeniach bezpieczeństwa ruchu drogowego, które pozwolą uniknąć wypadków. Jednym z takich urządzeń jest lustro drogowe. W zależności od szerokości kąta widzenia, pozwala ono na obserwację tego, co dzieje się z dwóch lub nawet trzech stron. W ofertach producentów znajdują się lustra okrągłe, które odznaczają się wypukłością. Posiadają one zawsze obudowę pomalowaną na jaskrawą czerwień i biel, dzięki czemu są dobrze widoczne. Aby umożliwić kierowcom poprawne korzystanie z lustra, powinno być ono zamontowane na konkretnej wysokości – zaleca się, aby było to minimum 2 m ponad chodnikiem czy poboczem. Oprócz luster okrągłych, często wybierane są lustra prostokątne. Lustra drogowe nietłukące wykonane są z akrylu, zaś oprawa – ze stali zabezpieczonej przed korozją. Dzięki temu mogą być bez problemów użytkowane o każdej porze roku – odznaczają się także odpornością na negatywne działanie czynników atmosferycznych i wahania temperatur.

lustro drogoweLustra drogowe polecane są nie tylko do montażu na skrzyżowaniach dróg czy przy przystankach komunikacji miejskiej i na łukach dróg, ale także na drogach wewnętrznych w zakładach przemysłowych. Lustra takie ułatwią poruszanie się wózkami widłowymi czy innymi maszynami budowlanymi. Najczęściej możemy spotkać się z lustrami o średnicy od 500 do 900 mm, a także z lustrami prostokątnymi o bokach długości 400 x 600 mm lub 600 x 800 czy też 800 x 1000. Wybór zależy od tego, jak duży obraz chcemy widzieć. Oprócz luster drogowych, bezpieczeństwo ruchu może być w szybki sposób poprawione dzięki zastosowaniu osłon przeciwolśnieniowych – używanie świateł podczas jazdy jest obowiązkiem każdego kierowcy, jednak czasami światła mogą oślepiać osoby prowadzące pojazdy nadjeżdżające z naprzeciwka. Naturalną osłoną przeciwolśnieniową są krzewy i drzewa, jednak gdy one nie występują, a droga otoczona jest barierkami ochronnymi, wówczas warto zamontować na nich osłony przeciwolśnieniowe produkowane przez firmy specjalizujące się w bezpieczeństwie ruchu drogowego.

Dla każdej osoby poruszającej się pojazdem, bezpieczeństwo powinno być przecież najważniejsze – wystarczy już tylko chwilowe zagapienie się, aby spowodować nieszczęście, dlatego wszelkie urządzenia, które poprawiają bezpieczeństwo są naprawdę wartościowe.