zwiększenie mocy silnika 1.9 tdi

Sposoby na zwiększenie mocy silnika

Każdy kierowca kupujący nowe auto w dużej mierze kieruje się tym jaką moc posiada dany pojazd. W dzisiejszych czasach niedostatki mocy mogą zostać bardzo łatwo zniwelowane poprzez różnego rodzaju działania związane z tuningiem jednostki napędowej. Kiedyś tuning wiązał się z bezpośrednią ingerencją w części mechaniczne silnika.

Częsta usługa zwiększania mocy silnika

zwiększenie mocy silnika 1.9 tdiRozwój dzisiejszej technologi sprawi, że w celu podniesienia osiągów silnika wystarczy podłączyć komputer do samochodu, bądź zainstalować specjalne zaprogramowany chip, którego zadaniem będzie dostarczanie danych do komputera pokładowego w samochodzie. Przed przeprowadzeniem tak zwanego chip tuningu musimy sprawdzić czy nasz samochód jest przeznaczony do przeprowadzania tego typu operacji. Samochód taki musi posiadać komputer pokładowy. Według ogólnych danych tuning taki można przeprowadzać już na niektórych samochodach z połowy lat 90. Obecnie istnieją dwa sposoby tak zwanego tuningu elektronicznego. Pierwszym sposobem jest wymiana chipa zamontowanego w jednostce centralnej samochodu odpowiedzialnej na sterowanie oraz monitorowanie pracy silnika. Tym sposobem można zwiększać zarówno moc silników benzynowych oraz diesel. Jednym z najprostszych a zarazem najpopularniejszych zabiegów jest zwiększenie mocy silnika 1.9 tdi, który jest jednym z najczęściej występujących na Polskich drogach.

zwiększenie mocy silnika 1.9 tdiDrugim sposobem wykorzystywanym w celu zwiększenia mocy silnika jest zmodyfikowanie danych zapisanych w komputerze pokładowym. Wykonuje się to za pomocą laptopa z zainstalowanym specjalnym oprogramowaniem. Komputer zostaje podłączony za pomocą specjalnego gniazda OBD. Następnie oprogramowanie analizuje wszystkie zapisane na chipie dane, które potem można zmodyfikować. Dzieje się tak ponieważ producenci zostawiają duże zapasy mocy w swoich silnikach. Każda tego typu operacja powinna być przeprowadzana z głową oraz rozsądkiem. Zbyt duże zwiększenie osiągów może przynieść efekty odwrotne do spodziewanych. Zwiększenie mocy już o 10% potrafi przynieść zadowalające oraz zauważalne efekty. Wszelkie zmiany dokonywane w osiągach jednostki napędowej powinny być przeprowadzane przez wykwalifikowaną kadrę pracowniczą. Proces chip tuningu powinien zostać zakończony testami przeprowadzanymi na hamowni.

Wyniki tego testu powinny zostać przeanalizowane oraz przedstawione klientowi. Obecnie są to dwie najczęściej wykorzystywane metody pozwalające na zwiększenie mocy silnika. Zaleca się przeprowadzanie tego typu zabiegów tylko przez sprawdzone warsztaty zajmujące się tego typu zleceniami.