transport osobowy

Zasady związane z przewozem osób

Przewożenie osób wiąże się z dużą odpowiedzialnością, zwłaszcza jeśli ktoś jest zawodowym kierowcą i każdego dnia pokonuje długie trasy. W przypadku samochodów osobowych mieszczących maksymalnie dziewięć osób nie trzeba się martwić o specjalne uprawnienia, wystarczy prawa jazdy kat. B. i można ruszać w drogę.

Transport a formalności

transport osobowySprawa wygląda jednak zupełnie inaczej, kiedy mówimy o kierowaniu autokarem turystycznym bądź większym busem, które kwalifikują się nie tylko na inny rodzaj uprawnień, ale również niezbędne są zezwolenia na wykonywanie międzynarodowego lub krajowego przewozu osób. Coraz częściej zdarzają się sytuacje, że firmy zatrudniające kierowców do przewozu osób minibusem stawiają ich także przed zadaniem zdobycia właściwych licencji na większe pojazdy. O ile w przypadku prowadzenia pojazdu nie przekraczającego 3.5 tony nie potrzeba żadnych dodatkowych zaświadczeń, tak prowadząc działalność zarobkową niestety są one wymagane. Właśnie dlatego transport osobowy jest branżą, w której trudno dobrze rozwinąć swoją działalność. Licencja pozwalająca na przewóz osób w zależności od miejsca wykonywania pracy musi zostać wydana przez starostwo powiatowe i obowiązuje na terenie całego kraju.

transport osobowyJednak aby ją otrzymać trzeba spełniać wiele warunków. Między innymi trzeba posiadać dobrą reputację zarówno jako przedsiębiorca, ale także jako kierowca – czyli nie być karanym w dziedzinie oszustw podatkowych ani wypadków komunikacyjnych, a jednocześnie nie można posiadać zakazu na prowadzenie tego typu działalności. Poza tym istotna jest również kondycja finansowa przedsiębiorstwa, którą trzeba odpowiednio udokumentować wraz ze złożeniem wniosku o wydanie licencji. Takie zaświadczenie może zostać wydane przez roczne sprawozdanie, bądź inne dowody poświadczające, że posiada się wystarczające środki na rozkręcenie biznesu. Każdy z zatrudnianych kierowców w takiej firmie musi zostać odpowiednio prześwietlony pod względem karalności oraz spełnienia zdrowotnych wymagań prowadzenia pojazdów. Wiadomo też, że musi posiadać kwalifikacje uprawniające do kierowania busem. Transport osobowy wymaga spełnienia wielu formalności, zanim będzie można rozpocząć prowadzenie działalności.

Na każdy środek transportu wymagane jest inne prawa jazdy oraz licencje przewozu osób, które obowiązują całą firmę, a nie pojedynczego wykonawcę. Tylko właściciel może złożyć wniosek no urzędu, by otrzymać zezwolenie. Musi jednak dbać o reputację oraz dokładnie zapoznać się z kwalifikacjami zatrudnianych kierowców, by nie utracić zezwolenia, ponieważ ponowne jego wydanie może wiązać się z dużymi problemami.