Zastosowanie, działanie oraz zalety pompy wtryskowej

Najważniejszy element każdego pojazdu to silnik. Odpowiada za ruch, wykorzystując energię z paliwa, które spala. Za dostarczanie benzyny lub oleju napędowego do podzespołów silnika odpowiada pompa wtryskowa. Jej obecność jest obowiązkowa, by wszystkie komponenty działały prawidłowo. Jednak podczas eksploatacji elementy się niszczą. Ważne, by kontrolować ich pracę i reagować na wszelkie awarie i usterki. Pompa wtryskowa ma jedno ważne zadanie. Dostarcza paliwo do wtryskiwaczy.

Gdzie znaleźć wytrzymałe pompy wtryskowe?

wytrzymałe pompy wtryskoweW nowoczesnych pojazdach odbywa się to za pomocą systemu common rail. W postaci sprężonej paliwo trafia do wspólnej dla wszystkich wtrysków listwy. Jednak w starszych modelach pompa podaje benzynę bezpośrednio do wtryskiwaczy. Zakłady z Kielc, które dystrybuują wytrzymałe pompy wtryskowe świętokrzyskie jest regionem, na którym najlepiej sprzedają się tego typu elementy silnika. Jest to uzależnione od dużej dostępności materiałów wysokiej klasy, które zapewniają prawidłowe działanie. Jednak, aby zapobiec uszkodzeniom, trzeba pilnować, jaki olej napędowy wlewany jest do baka. Ten niskiej jakości może powodować pęknięcia poszczególnych elementów pompy. W zależności od rodzaju pompy działanie może się różnić. Pompa rzędowa wyposażona jest w sekcję tłoczącą dla każdego z cylindrów. Znajdują się tam cylinder i tłoczysko.

wytrzymałe pompy wtryskoweSamą pompę napędza krzywka wału przy pomocy popychacza rolkowego. Otwory, które wraz z zaworem tłocznym znajdują się w cylindrze łączą przestrzeń z kanałami – zasilającym i upustowym. Paliwo jest tłoczone, gdy otwór zasilający jest zasłonięty przez tłoczek, natomiast przestaje być tłoczone, kiedy odsłonięty zostaje otwór spustowy. Z kolei w pompie rotacyjnej wałek silnika napędza tarczę zbierakową. Wówczas paliwo znajduje się między rolkami w wycięciach tarczy. Zawór przelewowy odpowiada za obieg przepływu paliwa wewnątrz pompy. Zaletami pompy wtryskowej są nieskomplikowana naprawa w przypadku awarii, funkcjonalność, wytrzymałość oraz cena, która nie przekracza tysiąca złotych. Ponadto poprawia to komfort jazdy, ponieważ pompa odciąża przewody paliwowe.

Aby wszystkie elementy silnika działały prawidłowo, należy sprowadzać części najwyższej jakości. Jednak nawet najlepsze komponenty zużywają się. Aby zapobiec przedwczesnym awariom pompy wtryskowej, należy stosować paliwo przeznaczone do danego silnika. Zanieczyszczona benzyna może powodować przetarcia części pompy, a tego żaden posiadacz samochodu nie chce. Wizyta u mechanika to ostateczność, dlatego warto zadbać o prawidłową eksploatację, by rzadko bywać w warsztatach samochodowych.