Ze względu na wzmożony ruch na drogach coraz częściej zdarzają się również wypadki. Wynika to z faktu, że kierowcy stali się mniej ostrożni przeceniając swoje umiejętności jazdy. Poza tym pojawiają się na rynku modyfikowane samochody o dużej mocy, które w naszym kraju nie mają możliwości sprawdzenia swojej maksymalnej prędkości.
Kasacja zniszczonych aut
Dlatego kierowcy powodują wypadki niemal doszczętnie niszcząc swoje nowe pojazdy, które nie nadają się w takim stanie do dalszej eksploatacji. Pozostaje jedynie udać się do punktu kasacji, aby legalnie pozbyć się resztek karoserii. Samochody po kolizjach wymagają zupełnie innego podejścia pracowników stacji demontażu pojazdów ze względu na wybrakowany stan. Przede wszystkim nie można podpisać umowy ze złomowiskiem przed otrzymaniem wyceny szkód oraz raportu oględzin pojazdu, który uwzględnia uszkodzone elementy. Dopiero wtedy może w pełni legalnie odbyć się kasacja samochodów powypadkowych. Właściciel poza standardowymi dokumentami jak dowód rejestracyjny, umowa kupna oraz dowód osobisty musi przedstawić również jakikolwiek dokument wyjaśniający które elementy uległy uszkodzeniu i nie stanowią już komponentów pojazdu. W sytuacji kiedy do punktu kasacji trafia wybrakowany samochód właściciel musi dopłacić konkretną kwotę za każdy kilogram. W tym wypadku taka zasada nie obowiązuje, pod warunkiem, że wszystkie części, które powinny pozostać na miejscu również ulegają złomowaniu.
Właściciel nie może powyciągać niektórych elementów w celu sprzedaży na części, wykonuje to stacja demontażu jeszcze przed złomowaniem. Po podpisaniu umowy przechodzą one na własność punktu kasacji, który pod swoim szyldem dokonują sprzedaży. Przekazują podpisany dokument poświadczający kasację oraz unieważnione tablice wraz z dowodem, które właściciel musi przedstawić w urzędzie dokonując wyrejestrowania pojazdu. Nawet samochody pokolizyjne należy wyrejestrować, aby w pełni legalnie przestać widnieć jako właściciel. Można również przedstawić dokumenty ubezpieczalni, która zwróci resztę składki ubezpieczeniowej. Aby więc udać się z powypadkowym samochodem do punktu demontażu trzeba najpierw otrzymać pełną ekspertyzę pojazdu.
Dopiero wtedy po przedstawieniu dokumentu wyjaśniającego stan auta można podpisać umowę ze złomowiskiem bez uiszczania zapłaty za dokonanie kasacji. W tym wypadku właściciel również otrzymuje konkretną kwotę za złomowanie, jednak ze względu na zmniejszoną wagę pojazdu wypłata jest zdecydowanie niższa. Mimo to nadal kasacja jest w tym wypadku jedynym legalnym sposobem zbycia samochodu.