Układ wydechowy w pojeździe

Przeprowadzenie fachowego czyszczenia DPF w praktyce

Kierowca jest osobą, na której spoczywa dużo odpowiedzialności — zarówno za zdrowie innych uczestników ruchu, jak i natury samej w sobie. W jaki sposób praca samochodu wywiera znaczący wpływ na środowisko naturalne? Wynika to z aktywnej pracy silnika, który wydziela tlenki azotu, węgla, siarki i inne związki chemiczne w formie spalin i prawdą jest, że dym w takiej postaci jest szkodliwy dla środowiska naturalnego.

Czyszczenie DPF w serwisie i praktyczne wskazówki dla kierowców

Wprowadzone normy europejskie wpłynęły na konstrukcję samochodów, które obowiązkowo muszą być wyposażone w filtr DPF, przyRura wydechowa czym jego brak lub usunięcie wiąże się z poważnymi karami finansowymi. DPF (zwany również filtrem cząstek stałych) jest urządzeniem stanowiącym istotny element układu wydechowego w silnikach wysokoprężnych i służy ograniczeniu emisji cząstek stałych (tzw. sadzy). Komponent składa się ze specjalnego zbiornika oraz systemu złożonego z kanalików, które służą filtracji spalin poprzez osadzenie cząsteczek na powierzchni. Cząsteczki osadzają się na ściankach, dlatego wymagane jest, by komponenty posiadały prostą budowę. Mówi się, że na pierwszy rzut oka wyglądają jak plastry miodu. Aby nasz samochód dobrze funkcjonował, warto zwrócić uwagę na fachowe czyszczenie DPF Nowy Sącz jest jedną z miejscowości, do której można się udać w tym celu, co wiąże się z dużą ilością sprawdzonych firm w obrębie miasta. Porównanie opinii i zakresu usług poszczególnych warsztatów z pewnością ułatwi wybór.

Układ wydechowy w pojeździeDecydując się na kupno auta, ważne jest też to, by regularnie obserwować jego stan, ponieważ tylko wtedy kierowca będzie w stanie dostrzec pierwsze objawy usterek. Podstawowymi objawami będą pogorszenie osiągów oraz większe zużycie paliwa. Choć można spróbować oczyścić zbiornik za pomocą specjalnych środków, warto udać się do specjalisty, który nie tylko zrobi to precyzyjnie, ale i wytłumaczy zaistniały proces. Jak zadbać o to, by filtry DPF były wysokiej jakości? Eksperci zalecają, by unikać jazdy na krótkich dystansach. Jeśli na co dzień pokonujemy stałe krótkie odcinki miedzy tymi samymi punktami, warto raz na jakiś czas udać się na dłuższą wyprawę na wyższych obrotach, aby silnik miał okazję dłużej popracować. Trzeba się również zastanowić, w jaki sposób wykorzystujemy auto, by nie przeciążać silnika i nie wpływać negatywnie na pracę zbiorników. Uznaniem cieszą się specjalne dodatki do paliwa, które w aktywny sposób wspierają proces wypalania stałych cząsteczek z filtrów.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że parametry oraz zestawienie porad dotyczących wykorzystywania filtra znajdziemy w instrukcji obsługi samochodu. Filtry są różne, dlatego warto zadbać o to, jakie płyny mają z nimi kontakt. Częste wymiany oleju i zadbany silnik powinny również wiązać się z tym, że twój filtr będzie działał poprawnie.